دانشگاه آزاد اسلامی شیراز


 مرکز رشد یا انکوباتور، یکی از ابزارهای رشد اقتصادی است که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود. امروزه بیش از ۳۰۰۰ انکوباتور در سراسر دنیا وجود دارد که بیشتر آنها در کشورهای آمریکا و ژاپن مستقر هستند.

در ادبيات كارآفريني، انكوباتورها در زمره زير ساخت هاي فني قرار مي گيرند و چارچوب هايي هستند كه براي پرورش يا ايجاد كسب و كارهاي كوچك تاسيس مي شوند. انكوباتور فضاي اداري، فني و آزمايشگاهي همراه با خدمات حمايتي با حداقل هزينه را براي شركتهاي نو پا فراهم مي كند. و همچنين شبكه سازي و برخي خدمات جانبي را براي آنها تامين مي نمايد. در واقع انكوباتورها ارائه كننده فضا، خدمات حمايتي و تجهيزات مشترك براي شركتهاي كارآفرين هستند تا بتوانند كارآفرينان و شركتهاي كوچك را در ايجاد و توسعه موسسات خود ياري نمايند. مطالعات انجام شده بر روی عملکرد موسسات نوپای فناور (NTBF) و شرکتهای کوچک و متوسط (SME) نشان دهنده نقش موثر آنها در کارآفرینی و توسعه فناوری و اقتصادی جوامع از یک سو و خطر ناپایداری آنها در سالهای ابتدایی تاسیس از سوی دیگر است. هزینه های بالای راه اندازی خصوصاً در زمینه های فناوری و نیز فقدان تجربه از جمله مهمترین مخاطرات این موسسات است که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه ها را از راه اندازی یک موسسه خصوصی منصرف میکند. مراکز رشد یا انکوباتورها با هدف کاهش این مخاطرات و تضمین موفقیت موسسات نوپا و تقویت نقش مثبت آنها در کارآفرینی در بسیاری از کشورها جهان تجربه شده اند مرکز رشد واحدهای علم و فناوری مرکزی است با مجموعه ای از فعالیت ها که در آن کار آفرینان و موسسات کوچک و متوسط به اطلاعات و مشاوره های ضروری و نیز خدمات و تجهیزات با ارزش افزوده بالا دسترسی دارند. این مجموعه از خدمات زمینه شکل گیری رشد و توسعه موسسات نوپای فعال در زمینه های فناوری با جهت گیری اقتصادی را فراهم می نماید. مرکزرشد فناوری

(Technology Incubator) مرکزی است تحت مدیریت متخصصان حرفه ای که با ارائه خدمات حمایتی پیوسته و قابل دسترسی و همچنین ارائه مشاوره های لازم، ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینان در قالب موسسات نوبنیاد فعال و در جهت توسعه اقتصادی فعالیت می کند.آنگونه كه در اسناد سازمان جهاني مالكيت فكري (WIPO)  آمده، مراكز رشد طرحهايي مبتني بر نوآوري هستند كه از كادر مديريتي كوچكي تشكيل شده و داراي مكان فيزيكي و تسهيلات مشترك هستند. انكوباتورها معمولا" در كنار يك مركز تحقيقاتي يا دانشگاهي كه خدمات پشتيباني (اعم از فني يا غير فني) را براي تبديل (يا پرورش) يك نوآوري يا يك اختراع به يك شركت صنعتي ارائه مي كند تاسيس مي شوند. در سرتاسر جهان اين نكته پذيرفته شده است كه مراكز رشد ابزارهاي مطمئني براي تبديل نوآوريها و دستاوردهاي تحقيقاتي به محصولات و نيز ترغيب كارآفريني و توسعه تكنولوژيك به ويژه در حوزه فناوري هاي پيشرفته هستند.

 

اهداف

 بستر سازى در راستاى ايجاد فرصت‏هاى شغلى به منظور جذب كارآفرينان و دانش آموختگان دانشگاهى جهت توسعه فنآورى‌هاى پيشرفته 
 ايجاد فضاى مناسب جهت تجارى كردن دستاوردهاى تحقيقاتى و فن‏آورانه
 حمايت از ايجاد و توسعه كارآفرينى و تحقق نوآورى‌هاى فن‏آورانه
 كمك به رونق اقتصاد محلى و ملی مبتنى بر دانش و فنآوريهاى پيشرفته
 تخصيص فضا و امكانات براى گسترش و رشد واحدهاى كوچك و متوسط دانش بنيان فعال در زمينه فن‏آوري‏هاى پيشرفته،
 جلوگیری از مهاجرت متخصصان و فارغ‏التحصیلان استان به استان‏های همجوار و یا خارج از کشور،
 کمک در جذب دانشجويان خلاق و فارغ­التحصيلان داراي ايده‏هاي نوين و حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای محقق جوان،
 ايجاد شرکت‏هاي دانش بنيان کوچک و تخصصي با امکان رقابت در بازارهای داخلي و جهاني،
 ایجاد ارتباط بین شرکت‏ها و مراکز علمی و تحقیقاتی سایر استان‏های کشور،
 آموزش نيروي متخصص با نگاه نياز بازار صنعت،
 ايجاد امکان استفاده از تکنولوژي و دانش روز،
 تولید وتوسعه محصولات و فرآیندهای فن‏آوری قابل عرضه به بازار،
 جذب سرمايه تحقيقات مراکز اداري و صنعتي استان،
 ایجاد ارزش افزوده برای تحقیقات انجام شده در دانشگاه‏ها و مراکز تحقیقاتی موجود در استان